Matura. Język polski
23 marca 2021

Matura to zwieńczenie edukacji ucznia szkoły średniej. Pomyślne ukończenie tego etapu to bilet na studia wyższe. Egzaminy maturalne z poszczególnych przedmiotów wymagają od maturzystów obszernej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Szczególnie w przypadku języka polskiego – przedmiotu, który kładzie szczególny nacisk na aspekty związane z kulturą – szczęście czy talent pisarski nie wystarczą. Potrzebne jest solidne przygotowanie i dobra znajomość najważniejszych dzieł literackich zarówno polskich, jak i światowych. Potrzeba wiele wysiłku, aby przygotować się do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu. Aby mieć większe szanse na osiągnięcie celu – wysokiego wyniku na egzaminie maturalnym – warto sięgnąć po opracowanie matura język polski (https://www.taniaksiazka.pl/t/matura-jezyk-polski-2021).

“Matura z języka polskiego” – dlaczego wybór opracowania to świetne rozwiązanie?

O ile matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym jest wybierana najczęściej przez pasjonatów kultury, którzy dokonali wyboru z myślą o przyszłych studiach humanistycznych, to egzamin podstawowy z tego przedmiotu jest obligatoryjny, co oznacza, że muszą przystąpić do niego wszyscy uczniowie. Egzamin podstawowy wymaga udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące wybranego fragmentu tekstu oraz stworzenia wypracowania; egzamin rozszerzony obejmuje jedynie zadanie związane z napisaniem wypracowania. Niezależnie jednak od tego, czy do egzaminu maturalnego z języka polskiego przystępuje miłośnik literatury, czy uczeń lubujący się w przedmiotach ścisłych, dla którego przedmiot ten jest jedynie przykrym obowiązkiem, konieczne jest właściwe przygotowanie się.

Niniejsze opracowanie to zapewnia. Zamieszczono w nim liczne zadania praktyczne zaczerpnięte z egzaminów z lat poprzednich oraz skondensowano najważniejsze informacje teoretyczne dotyczące poszczególnych epok kulturalnych.

“Matura z języka polskiego” – podsumowanie


Zdanie egzaminów maturalnych otwiera drogę na studiach. Jest to stresujące i wymagające wyzwanie i aby mu sprostać, należy odpowiednio przygotować się do matury. Dydaktycy, którzy współpracowali w celu stworzenia niniejszego opracowania, doskonale znają potrzeby maturzystów w tym zakresie. Efektem ich wytężonej, wielomiesięcznej pracy jest kompendium, które w kompleksowy sposób przybliża najważniejsze aspekty związane z egzaminem maturalnym z języka polskiego.